• Graduates, Awards, and Honors

Master of Engineering in Automotive Engineering

James Freudenberg
James Freudenberg
Program Director
Fall 2016
  • Nizar Ahamed
  • Thejas Ajith
  • Bantwal Prashant Baliga
  • Praveen Varma Bhupathiraju
  • Andrea Collier
  • Akhil Gupta
  • Venkat Sri Sai Guturi
  • Purna Chandra Rao Musunuru
  • Achint Rohit
  • Aditya Singh
  • Venkatesh Verma
Winter 2017
  • Mufaddal Bharmal
  • Brij Datta
  • Chaitanya Kuber

Summer 2017
  • Chenglin Xu
 

Master of Science in Design Science

Diann Brei
Diann Brei
Program Director
Fall 2016
  • Cody O'Sullivan
  • Matthew Vedrin

Winter 2017
  • Katherine Rouen
Summer 2017
  • Charles Turnley

 

Master of Engineering in Energy Systems Engineering

Suljo Linic
Suljo Linic
Program Director
Fall 2016
  • James Faucett
  • William Hare
  • Namit Jhanwar
  • John Lorentz
  • Scott Lyons
  • Yeshasvi Mahadev
  • Caroline Mills
  • Yoga Pratama
  • Zachary Shehabi
  • Rachel White
  • Cory Wydysh
Winter 2017
  • David Daavettila
  • Elizabeth Dallacqua
  • Pablo Fernandez
  • Doris Hill
  • Kevin Hu
  • Emily Lim
  • Stephen Miller
  • Wayne Olsen
  • Brittany Ann Szczepanick

Summer 2017
  • Robert Alan Clinansmith
  • Adam Piper
  • Joshua Rodriguez
  • Andrés Villanova García
  • Jason West
 

Master of Engineering in Global Automotive and Manufacturing Engineering

Pingsha Dong
Pingsha Dong
Program Director
Fall 2016
  • Gustavo Anderson
  • Michael Bay
  • Aaron Carmona
  • Russell Dee
  • Bradley Gerwatowski
  • Melissa Hare
  • Nikhil Hoskeri
  • Sandeep Kumar Ingersal
  • Sourabh Jain
  • Taylor Jakubczak
 
  • Jessica Krajenke
  • Michael Locascio
  • Jason Mudd
  • Debopriyo Raha
  • Aranya Sharma
  • Vijayasarathy Subramanian
  • Peiqian Sun
  • Fernando Vargas
  • Justin Wong
 
Winter 2017
  • Ghamdan Alhydary
  • Marcus Johnston
  • John Kipf
  • Edgar Larios Quintero Marmol
  • Rene Martinez Vertiz
  • Erick Mendoza
  • Luis Mercado
  • Robert Parish
  • Amira Senouci-Bereksi
  • Atul Singhal
  • David Waskie
  • MaryKathryn Wilkinson
  • Danielle Williams
Summer 2017
  • Dennis Ahlstrom
  • Miguel Apango Vera
  • Guruprasad Basavarajegowda
  • Tapas Bhattacharjee
  • Enrique Gomez Bravo Manzo
  • Manjunatha Haleyuru Chaluvegowda
  • Karthik Kempanna
  • Kevin Macdonald
  • Bailey Streicher
  • Daniel Walsh
  • Jane Wells
 

Master of Engineering in Manufacturing

Judy Jin
Judy Jin
Program Director
Fall 2016
  • Navish Agarwal
  • Syed Askari Baqar
  • Osbert Fu
  • Mohammed Saif Ismail Hameed
  • Gopi Krishna Nidugala
  • Seng Hsiang Lin
  • Maria Lopez Sarzosa
  • Juan Ornelas
  • Proma Patra
  • Xiaoying Qing
  • David Sachs
  • Lei Sun
Winter 2017
  • Adrian Bazbaz
  • Francesco Bianchini
  • Hasdi Hashim
  • Jason Hung
  • Chung-Yu Sun
  • Neil Syal
  • Ji Wu
  • Zhengyang Wu

Summer 2017
  • Jeffrey Hong
  • Wei Yau Tee
 

Master of Engineering in Pharmaceutical Engineering

Edmund Durfee
Greg Amidon
Program Director
Winter 2017
  • Emily Deschenes
 

Master of Engineering in Systems Engineering + Design

Robert Bordley
Bob Bordley
Program Director
Fall 2016
  • Isobel Kraft
  • Damiete Samuel-Horsfall
  • Wenjing Xu
Winter 2017
  • Alexandre Guiamet
Summer 2017
  • Elio Morillo
  • Anthony Nguyen
 

Faculty Award Recipient

Donald Malen
Donald Malen
2017 Departmental Faculty Award

Alumni Award Recipient

Anna-Maria McGowan
Anna-Maria McGowan, Ph.D.
2016 Integrative Systems + Design Alumni Award
 
 
 
 

Student Award Recipients

Aastik Chawla
ISD Leadership Award for Diversity, Equity, and Inclusion
Anand Ram
Sathyanarayanan
ISD Leadership Award for Diversity, Equity, and Inclusion
Brittany Ann
Szczepanik
ISD Leadership Award for Diversity, Equity, and Inclusion
Elio Morillo
ISD Engineering Master's Fellowship
Lukas Mueller
ISD Engineering Master's Fellowship
Kevin Macdonald
Outstanding ISD Capstone Award
Marianna Coulentianos
Dean's Named Fellowship (Oscar Miller)
Koray Benli
Fulbright Grant
Lukas Mueller
Fulbright Grant
Aastik Chawla
North Campus Deans' MLK Spirit Award
Meira Chefitz
Mcubed Award
Matthew Nelson
Rackham Bridge to Doctorate Award
Meira Chefitz
NSF Graduate Research Fellowship
Brittany Ann Szczepanik
Graduate Sustainability Research Award (AASHE)
Dieon Roger
Toyota + Net Impact Next Generation Mobility Challenge (2nd place)
Raissa Barros de Carvalho
RESNA 2016 Poster Presentation (Honorable Mention)